O materiale

To, co znajdziesz u nas w ofercie przędz, to między innymi przędze alpaca w formie buckli, mohery, wiskoza, bawełna i oczywiście wełna. Bardzo starannie wybieramy producentów naszych materiałów. Niezmiennie dostarczamy zimowe produkty wyłącznie z wysokogatunkowej przędzy. .Interesują nas wyłącznie tacy dostawcy, którzy w procesie produkcyjnym nie zapominają o ochronie środowiska. W obecnym, coraz bardziej świadomym ekologicznie świecie staramy się o jak największą transparentność w naszym łańcuchu logistycznym.

Ważny jest też dla nas rozwój świadomości i ulepszanie procesów produkcyjnych, stawiających czoło wyzwaniom ekologicznym.

Bawełna

Bawełna jest włóknem o pochodzeniu roślinnym. Otacza ono nasiona rośliny o tej samej nazwie. W procesie dojrzewania otoczka kwiatu otwiera się, włókna wychodzą na wierzch i splatając się w płaskie, wstęgowate skupiska, idealne do przetworzenia na przędzę.

Przędza ta ma bardzo dużo właściwości. Zatrzymuje ciepło (w zależności od grubości), jest odporna na rozciąganie, nie uczula, ani nie gryzie. Można ją nosić bezpośrednio na ciele. Jest ona również bardzo odporna na wchłanianie zapachów, a jeśli jakimiś niekiedy przejdzie, to są one łatwo spieralne.

Wełna

Wełna jest naturalnym włóknem pochodzenia zwierzęcego. Pozyskujemy ją, ścinając nadmiar sierści owiec, ale istnieją również rodzaje otrzymywane z kóz lub wielbłądów. Najcenniejszą odmianę wełny jest kaszmir, który wije się na brodach i łokciach kóz kaszmirskich.

Pojedyncze włókna są cienkie, za to bardzo gęsto nagromadzone, dzięki czemu zatrzymują dużo powietrza i charakteryzują się wysokimi walorami izolacyjnymi. Ubrania z wełny bardzo dobrze nas ogrzewają bez konieczności bycia grubymi.

Jej dodatkowymi cechami jest bardzo powolne brudzenie się i nasiąkanie wilgocią. Dobrze wykonana czapka z wełny, bardzo powoli nasiąka deszczem lub mgłą przez długi czas. Dzięki temu jest znakomitym kompanem nawet podczas bardzo nieprzyjaznej pogody.

Wełna Merino

Najbardziej wartościowy gatunek wełny ścinany z owiec merynosów. Jej włókno jest bardzo cienkie, ale gęsto zbite. Ma znakomite właściwości termiczne. Jest też bardzo miękka i dużo mniej gryzie od swoich pokrewnych gatunków.

Alpaka

Bardzo popularny w ostatnich gatunek wełny pozyskiwanej z południowoamerykańskich zwierząt kopytnych o tej samej nazwie. Są one kuzynami wielbłądów, a ich wełna jest niezwykle delikatna i jedwabista.

Dodatkowym atutem jest duża tolerancja alergików na styczność z tą wełną.

Kaszmir

Słynny kaszmir pochodzi z Azji środkowej, gdzie pozyskiwany jest z kóz. Najbardziej ceniony jest ten pochodzący z regionu o tej samej nazwie – Kaszmiru, w północnych Indiach u podnóży Himalajów. Dzianiny z tej przędzy są niezwykle miękkie, delikatne, połyskliwe i bardzo przyjemne w dotyku. Bardzo dobrze grzeją nawet w cienkich wyrobach.

Są tak delikatne, że szal o dostatecznie lekkim ściegu (np. szal crasso) można bez problemu przeciągnąć przez małą obrączkę.

Angora

Wełna z królika angorskiego. Jej pozyskiwanie budzi kontrowersje, dlatego pilnujemy aby nasza pochodziła z hodowli etycznych, gdzie na włóczkę przeznaczany jest jedynie nadmiar króliczej wełny, delikatnie wyczesywany z jego sierści. Forma hodowli jest porównywalna do hodowli owiec.

Wełna z angory jest niezwykle miękka i puszysta, a wyglądem przypomina moher. Bardzo dobrze grzeje i nie powoduje alergii. Dla niektórych może być trochę bardziej gryząca, dlatego często w naszych modelach podszywamy jej wnętrze bardziej przyjaznym materiałem.

Moher

Wełna z kozy angorskiej. Ta wełna jest bardzo delikatna i puszysta. Tak bardzo, że jest często mylona z wełną z królika angorskiego. Jest niezwykle sprężysta, a ponadto jest odporna na efekt zbijania się, spilśniania.

Wiskoza

Włóknina sztuczna o pochodzeniu naturalnym. Jest porównywalna do bawełny, gdyż wytwarza się ją z celulozy drzewnej, ale poddawana jest jeszcze chemicznej obróbce. W jej wyniku powstaje materiał dobrze trzymający ciepło, ale i oddychający.

Świetnie sprawdza się jako domieszka do innych przędz. Bardzo poprawia ich miękkość oraz sprawia, że lepiej oddychają.

Akryl

Akryl jest materiałem syntetycznym używanym bardzo często w produkcji odzieży. Pozwala na obniżenie kosztów produkcji, a także jej ułatwienie, gdyż można go wytwarzać przez okrągły rok.

Odznacza się wysoką sprężystością, odpornością na mole grzyby lub bakterie oraz faktem, że nie powoduje reakcji alergicznych.


Poliester

Materiał syntetyczny cieszący się ostatnio bardzo złą sławą. Używany jako domieszka do innych materiałów z uwagi na swoją bardzo dużą wytrzymałość. Korzystamy z niego głównie w modelach sportowych.

Elastan

Włókno syntetyczne używane w celu (jak nazwa wskazuje) podniesienia elastyczności wyrobów. Jako domieszkę przędzy wykorzystujemy go w podszyciach brzegów czapek, aby lepiej trzymały się na głowie. Stosujemy go również niekiedy w szwach, aby były bardziej trwałe.


Poliamid

Przędza syntetyczna o podobnych właściwościach co poliester. Używany jako domieszka do innych materiałów z uwagi na swoją bardzo dużą wytrzymałość. Używamy jej w celu otrzymania mocniejszych kolorów, gdyż bardzo dobrze daje się farbować. Wykonaliśmy z jego pomocą na przykład czapki neonówki o bardzo krzykliwych kolorach.